Prawo jazdy – kategoria A

Prawo jazdy – kategoria A

Kategoria A prawa jazdy uprawnia do kierowania motocyklem wyposażonym w silnik spalinowy przekraczający pojemność 50 cm3. Pozwala też na kierowanie zespołem pojazdów złożonym z powyższego motocykla i przyczepy, której masa nie przekracza masy własnej motocykla i 100 kg.

Posiadacze prawa jazdy kategorii A mogą prowadzić pojazdy określone dla prawa jazdy kategorii AM (motorower, zespół pojazdów złożony z motoroweru i przyczepy o masie nieprzekraczającej masy motoroweru i 100 kg, czterokołowiec lekki).

Wiek uprawniający do podejścia do egzaminu na prawo jazdy kategorii A to 24 lata. Jeśli jednak ktoś posiada od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2, może podejść do egzaminu na A w wieku 20 lat.

Szkolenie wymagane dla kategorii A obejmuje 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych i co najmniej 20 godzin szkolenia praktycznego.

Jeśli kursant posiada prawo jazdy kategorii A1 lub A2 (może też być to zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu z wymienionych kategorii), szkolenie praktyczne skrócone zostaje o 10 godzin.

Baza pytań testowych na prawo jazdy kategorii A

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *